Colegiul de Inginerie din Strășeni a găzduit evenimentul dedicat antreprenoriatului social desfășurat de APA

Colegiul de Inginerie din Strășeni a găzduit evenimentul dedicat antreprenoriatului social desfășurat de APA (Asociația pentru Promovarea Antreprenoriatului) în cadrul proiectului “Antreprenoriatul social- punct forte în dezvoltarea durabilă a comunităților “.
La trainingul dat au participat tinerii din cadrul instituției-gazdă și elevii Liceului Teoretic “ Mihai Eminescu “ din municipiu.
Participanții au fost inițiați referitor la întreprinderile sociale, principiile de funcționare și gestionare a acestora, modul de repartizare a profitului, precum și afinitățile și deosebirile dintre acestea și întreprinderile tradiționale etc.
Feedbackul înregistrat de elevi a fost pozitiv. Aceștia au concluzionat ca promovarea antreprenoriatului social reprezintă un imbold pentru a dezvolta comunitatea.