Elevi de la liceul „Mihai Eminescu” și „Ion Vatamanu” din Strășeni au vizitat Colegiul de Inginerie

Colegiul de Inginerie a fost vizitat la începutul acestei săptămâni de către elevii claselor a XII de la liceul „Mihai Eminescu” și „Ion Vatamanu” din Strășeni. Evenimentul a avut loc în cadrul activităților de orientare profesională. Ei ai fost familiarizați cu activitatea colegiului, clasele de studiu. Au vizitat laboratoarele specializate ale Colegiului de Inginerie. De asemeanea, au fost informați despre particularitățile sistemului de învățământ dual.

Vizitatoriilor le-au fost descrise specialitățile de pot fi însușite la Colegiu, precum și programul de studii. Despre activitățile și proiectele procesul de studii.

Liceenii au participat totodată la diferite activități de simulare a proceselor de producție cu sistemul electro-pneumatic FESTO.