Colegiul de Inginerie din Strășeni a participat la a doua rundă de sesiuni informative în domeniul educației digitale

Fiind într-o eră a transformării digitale, cunoașterea oportunităților și accesibilității pe care aceasta le oferă a devenit una imperativă. Astfel că, cu suportul programului nostru, circa 100 de tineri ai IP Școala Profesională din Cupcini, Edineț și Colegiul de Inginerie din Strășeni au participat la a doua rundă de sesiuni informative în domeniul educației digitale în cadrul cărora au avut oportunitatea să afle despre:
– Regulile de bază privind siguranța online
– Semnătura digitală și electronică = semnătura olografă
– Platformele guvernamentale digitale și oportunitățile pe care acestea le oferă
– Voucherul cultural, dar și multe altele.
❗️Aceste sesiuni au misiunea de a aduce educația digitală către tinerii din instituțiile ÎPT beneficiare ale proiectelor noastre, pentru o mai bună înțelegere a diversității și oportunităților digitale.